Zasady zatrudniania Ukraińców po zmianach od 1 lipca 2024 r.
Po 30 czerwca br. pracodawca będzie miał tylko 7 dni na złożenie w PUP powiadomienia o zatrudnieniu obywatela Ukrainy. I będzie musiał w nim wskazać wynagrodzenie nie niższe niż minimalne, aby zatrudnienie uznać za legalne.
Wojna na Ukrainie skutkowała masowym napływem do Polski cudzoziemców zza wschodniej granicy. Spowodowało to konieczność przyjęcia specjalnych rozwiązań prawnych w celu określenia statusu Ukraińców uciekających przed konfliktem zbrojnym. Z tego powodu Sejm uchwalił ustawę z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (DzU poz. 583; dalej: specustawa).
Szybkie tempo prac nad nowymi przepisami w obliczu wojny w Ukrainie spowodowało, że w specustawie znalazło się wiele luk i niejasności. W konsekwencji była ona przez ostatnie dwa lata aż 32 razy(!) nowelizowana.
15 maja br. Sejm przyjął kolejne zmiany, które w istotnej części dotyczą również zasad zatrudniania obywateli Ukrainy. Większość z nich wejdzie w życie 1 lipca 2024 r. Poniżej omawiamy najważniejsze zmiany specustawy dla pracodawców.
Powiadomienie zostaje, ale z krótszym terminem
Najważniejszą kwestią dla pracodawców jest pozostawienie uproszczonej procedury zatrudniania obywateli Ukrainy (i pod pewnymi warunkami także ich małżonków/członków rodziny) na podstawie powiadomienia. Pracodawcy nadal będą mogli zatrudniać ich bez potrzeby uzyskiwania zezwoleń na pracę, jeżeli przebywają oni w Polsce legalnie, a pracodawca złoży w terminie powiadomienie o ich zatrudnieniu.
Z powierzaniem pracy obywatelowi Ukrainy na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta